تبلیغات
وبلاگ احادیث - 15 شوال شهادت حضرت حمزه سیدالشهداء (علیه السلام) عموی گرامی پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) در جنگ اُحُد ؛ و سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام)
وبلاگ احادیث
صلی الله علیک یا حضرت شاه ولایت یا امام المتقین یا علی بن ابیطالب علیه السلام

15 شوال سالروز وفات حضرت عبدالعظیم حسنی (علیه السلام) را بر عموم شیعیان جهان تسلیت عرض می نماییم.

سبب وفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

بر پایه گزارش نجاشى و صاحب بن عبّاد ، حضرت عبد العظیم علیه السلام در اثر بیمارى و به مرگ طبیعى از دنیا رفته است .۱ هنگامى كه بدن شریفش را براى غسل دادن برهنه كردند، در جیب ایشان ورقه ‏اى یافت شد كه در آن، نسب ایشان تا امیر مؤمنان علیه السلام نوشته شده بود .۲
لیكن در كتاب الشجرة المباركة در باره سبب وفات حضرت عبد العظیم علیه السلام آمده :
وقُتِلَ بِالرَّىِّ و مَشهَدُهُ بِها مَعروفٌ و مَشهورٌ .۳
[حضرت عبد العظیم‏] در رى كشته شده و مزار او در آن جا معروف و مشهور است .


همچنین در كتاب المنتخب طریحى آمده :
مِمَّن دُفِنَ حَیّاً مِنَ الطّالِبِیّنَ عَبدُ العَظیم الحَسَنِىُّ بِالرَّیِّ .۴
گفته شده از جمله كسانى كه از خاندان على بن ابى طالب زنده به گور شده، عبد العظیم حسنى در رى است .


در گزارش دیگرى به كتاب مشجّرات ابن مُعَیّه، نسبت داده شده كه ایشان را با زهر، به شهادت رسانده ‏اند .۵

درباره گزارش‏ هاى یاد شده، چند نكته قابل توجّه است :
۱ . گزارش صاحب بن عبّاد و نجاشى ، معتبر و مربوط به قرن چهارم و پنجم هجرى است . بنا بر این در تعارض با گزارش‏ هاى متأخّر ، بر آنها تقدّم دارد .
۲ . گزارش‏ هاى یاد شده نشان می ‏دهند كه ظاهراً تا قرن پنجم هجرى، موضوع شهادت حضرت عبد العظیم مطرح نبوده است، و گرنه در این گزارش‏ ها به آن اشاره می ‏شد .
۳ . در صورتى كه بتوانیم بر گزارش كتاب الشجرة المباركة اعتماد كنیم ، جمع میان این گزارش و گزارش مشجرات ابن معیّه و نیز گزارش منابع معتبر یاد شده، این است كه ایشان در اثر مسموم شدن، بیمار شده و به شهادت رسیده ‏است .
۴ . با عنایت به پیشینه خانوادگى حضرت عبد العظیم علیه السلام و قیام علویان در طبرستان ، در صورتى كه زمامداران فاسد بنى عبّاس از مخفی گاه ایشان در رى آگاه می ‏شدند ، قطعاً ایشان را به شهادت می ‏رساندند ، و بعید نیست در اثر كثرت رفت و آمد با ایشان در مدّت حضورشان در رى ، به این موضوع پى برده باشند .
۵ . تشبیه زیارت حضرت عبد العظیم علیه السلام به زیارت امام حسین علیه السلام می ‏تواند قرینه ‏اى بر شهادت ایشان باشد .
بنا بر این ، هر چند دلیل قاطعى بر شهادت حضرت عبد العظیم علیه السلام در دست نیست، لیكن دلیل محكمى بر نفى شهادت ایشان نیز وجود ندارد ؛ بلكه با توجّه به نكته سوم ، چهارم و پنجم ، پذیرفتن اصل شهادت ایشان بعید نیست .1.رجال النجاشى : ج ۲ ص ۶۷ ش ۶۵۱ ، شناخت‏نامه حضرت عبد العظیم حسنى علیه السلام و شهررى / مجموعه رساله‏ هاى خطّى و سنگى: ص‏۲۲ (رساله «رسالةٌ فى فضل عبد العظیم علیه السلام»، صاحب بن عبّاد).

2.ر . ك : ص ۱۱ .

3.الشجرة المباركة ، فخر رازى (م ۶۰۶ ق) : ص ۶۴ (از منشورات كتاب‏خانه آیة اللَّه مرعشى). گفتنى است كه هر چند برخى به استناد یاد نكردن فخر رازى از این كتاب در سیاهه آثارش ، در انتساب این كتاب به وى تردید كرده‏ اند، لیكن نسخه‏ هاى خطّى كتاب، در انتساب آن به فخر رازى، صراحت دارند و متن آن نیز نشان می ‏دهد كه مؤلّف ، دانشمندى كاملاً آگاه به انساب خاندان رسالت بوده است و به همین دلیل ، نسب‏ شناسان ، آن را در شمار منابع معتبر علم انسابْ یاد می ‏كنند .

4.المنتخب، طریحى : ص ۷ . گفتنى است كه بسیارى از گزارش‏ هاى این كتاب، ضعیف و نادرست اند و لذا منفردات آن، قابل اعتماد نیستند .

5.شناخت نامه حضرت عبد العظیم حسنى علیه السلام و شهررى / مجموعه كتاب‏ها و رساله ‏ها : ص ۱۴۱(«زندگانى حضرت عبد العظیم و امام‏زادگان مجاور»، محمد رازى شریف) .
 

برگرفته از کتاب حکمت نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) ؛ ( محمدی ری شهری ) ، صفحه 27 الی 28


مدفن حضرت عبدالعظیم علیه السلام با اشاره پیامبر گرامی اسلام صلى اللَّه علیه و آله‏ و سلم

بر پایه گزارش صاحب بن عبّاد (۳۲۶ - ۳۸۵ ق)،۱ شب وفات حضرت عبد العظیم علیه السلام، یكى از شیعیان رى در عالم رؤیا، پیامبر خدا صلى اللَّه علیه و آله را دید كه به او فرمود : «مردى از فرزندان مرا فردا از سَكَّةُ المَوالى می ‏آورند و در باغ عبد الجبّار بن عبد الوهّاب ، در كنار درخت سیب، دفن خواهند كرد». آن شخص نزد صاحب باغ رفت تا آن درخت و مكان آن را بخرد . صاحب باغ به او گفت : این درخت و مكانش را براى چه می ‏خواهى؟ او جریان رؤیاى خود را بازگو كرد . صاحب باغ گفت : من هم چنین خوابى دیده ‏ام و بدین جهت ، محلّ این درخت و همه این باغ را وقف سادات و شیعیان كرده‏ ام كه اموات خود را در آن دفن كنند .2
بنا بر این گزارش ، با عنایت به این كه باغ ‏هاى آن دوران، معمولاً بسیار بزرگ بوده ، می ‏توان حدس زد كه تا شعاع قابل توجّهى در اطراف مرقد مطهّر حضرت عبد العظیم علیه السلام وقف دفن سادات و پیروان اهل بیت علیهم السلام بوده است .1.گفتنى است كه این گزارش ، با اندكى تفاوت در رجال النجاشى (۳۷۲ - ۴۵۰ ق) نیز آمده ، و متن حاضر ، برگرفته از هر دو منبع است .
2.رجال النجاشى : ج ۲ ص ۶۶ - ۶۷ ش ۶۵۱ ؛ شناخت ‏نامه حضرت عبد العظیم حسنى علیه السلام و شهررى / مجموعه رساله ‏هاى خطّى و سنگى: ص ۲۲ (رساله «رسالةٌ فى فضل عبد العظیم علیه السلام»، صاحب بن عبّاد)

برگرفته از کتاب حکمت نامه حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) ؛ ( محمدی ری شهری ) ، صفحه 28 الی 29

 

تاریخ تولّد و وفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

عظمتِ علمى‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

تألیفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

روایات حضرت عبدالعظیم(علیه السلام)

عظمت معنوى‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام) {فضیلت زیارت آن حضرت (علیه السلام) }

سبب وفات‏ حضرت عبدالعظیم الحسنی (علیه السلام)

مدفن حضرت عبدالعظیم علیه السلام با اشاره پیامبر گرامی اسلام صلى اللَّه علیه و آله‏ و سلم


پانزدهم ماه شوال سالروز شهادت حضرت حمزة بن عبدالمطلب (علیهِما السلام) عموی پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) و تعدادی از مسلمانان فداکار در جنگ اُحُد (سال سه هجری) را تسلیت عرض می نماییم.

اواسط ماه شوّال منسوب به شهدای اُحُد است. مخصوصاً حضرت حمزه (علیه السلام) كه در هفتم یا پانزدهم این ماه به شهادت رسید. به اختلاف نقل شده كه جنگ اُحُد در سال سوّم هجرت در نیمه‌ی شوّال، یا هفتم شوّال، واقع شده است. در آن جنگ به پیغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم)… خیلی سخت گذشته است. به خاطر آن كه جمعی از مسلمان‌ها نافرمانی كردند.

ایشان به گروهی فرموده بود : چه غالب بشویم چه مغلوب، شما از جایتان حركت نكنید.در سنگر بمانید تا خودم به شما خبر دهم. ولی ابتدای كار كه مسلمان‌ها فاتح شدند و دشمن فرار كرد، اینها برای جمع‌آوری غنایم سنگر را ترك كردند. مال دنیا عجب گرفتاری تولید می ‌كند. وقتی چشم‌ آنها به غنایم افتاد، گفتند: ما هم برویم غنایم را جمع كنیم. چرا بمانیم؟جنگ كه تمام شد!

وقتی كه سنگر خالی شد، دشمن دوباره از پشت آن سنگر حمله كرد و شكستی فاحش برای مسلمان‌ها پیش آمد. رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …در همان جنگ صدمه دید و مجروح شد. مخصوصاً قلب مباركشان از شهادت حضرت حمزه (علیه السلام) سخت متأثّر شد. او علاوه بر اینكه عمویشان بود، برادر رضاعی ‌شان هم بود.یعنی از پستان یك زن شیر خورده بودند. لذا خیلی مورد علاقه‌ی پیغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) … بود. وقتی كه ایشان به شهادت رسید، رسول اكرم… (صلی الله علیه و آله و سلم) كنار جسدش آمدند و خیلی دگرگون شدند. فرمودند :ایستادن در هیچ موقفی مثل ایستادن در این موقف بر من دشوار نبود.

در همین حال شنید كه صفیّه، خواهر حضرت حمزه (علیه السلام) و عمّه‌ی پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم)… می‌ خواهد بیاید بدن برادر را ببیند. به زبیر فرمود: برو نگذار مادرت بیاید.او گفته بود اجازه بدهید من بیایم. قول می‌ دهم كه جزع و بی تابی نكنم.فقط بیایم ببینم و برگردم.

پیغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم)‌… دید كه بدن حمزه (علیه السلام) را مُثـْله كرده‌اند. لب‌ها را بریده‌اند، گوش‌ها و بینی را بریده‌اند. پهلو را شكافته و جگرش را بیرون كشیده‌اند. دید اگر خواهر بیاید و برادر را به این كیفیّت ببیند،تحمّلش بسیار دشوار خواهد بود. لذا عبا را از دوش برداشت و روی بدن حمزه (علیه السلام) انداخت. عبا نارسا بود و تمام بدن را نپوشانید. دستور داد از گیاهان بیابان چیدند و روی پاها را پوشاندند كه بدن مستور باشد تا وقتی خواهر آمد، بدن را اینگونه نبیند.

می ‌گوییم یا رسول الله، كاش در كربلا بودی!یك عبا هم روی جسد حسین (علیه السلام) عزیزت می‌ انداختی، آن وقت كه خواهر آمد به قتلگاه، كنار بدن برادر.

صَلَّی الله عَلَیْكَ یا مَولایَ یا اَباعَبْدِالله الْحُسَیْنِ

والسّلام علیكم و رحمة الله و بركاته

برگرفته از تفسیر سوره انفال از تألیفات حضرت آیت الله سید محمد ضیاء آبادی صفحه 363 الی 364


شهدای بدر و اُحُد حق به گردن مسلمانان دارند

ایّام منسوب به شهدای اُحُد است. مسلمانان صدر اسلام كه در روزگار غربت اسلام و تنهایی پیامبر اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) به پاخاستند و جان بر كف گرفته به دفاع از اسلام و پیامبر عزیز پرداختند؛ حقّ بسیار بزرگی بر گردن مسلمانان جهان دارند. اگر آن جانبازی ‌های شهدای بدر و احد نبود امروز نه از اسلام خبری بود و نه از قرآن اثری!

 در سال سوّم هجرت جنگ احد پیش آمد و بر اثر یك سهل ‌انگاری جمعی از مجاهدان، ارتش اسلام مورد هجوم غافلگیرانه‌ی دشمن قرار گرفت و صدمات بسیاری بر شخص رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …و لشكریان وارد آمد! آن گونه كه اكثر افراد فرار كردند و جز چند نفر معدود در كنار پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …نماندند. لشكر دشمن شخص رسول (صلی الله علیه و آله و سلم)…را هدف گرفته بود و به قصد كشتن آن عزیز از هر سو هجوم می‌آورد.تنها امام امیرالمؤمنین (علیه السلام)  كه آن روز جوان 25ساله‌ای بود همچون پروانه‌ای بر گرد شمع، بر گرد آن محبوب عزیزتر از جانش می‌چرخید و حملات سرسختانه‌ی دشمن را به قیمت از دست دادن جانش دفع می‌كرد. نوشته‌اند: در آن گیرودار نود جراحت بر سر و صورت و سینه و شكم و دست و پای علی وارد آمد! آن روز صدای منادی آسمانی در فضا پیچید كه:(لافَتی اِلاّ عَلیّ لا سَیْفَ اِلاّ ذُوالْفِقار)؛جبرئیل كه كنار رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …آمده بود گفت: یا رسول‌الله! ببین علی در راه دفاع از تو چگونه فداكاری می‌كند. فرمود:آری:

(اِنَّهُ مِنّی وَ اَنَا مِنْهُ)؛        «علی از من است و من از علی هستم».

ندبه‌ی انصار برای حضرت حمزه (علیه السلام) عموی پیامبر…(صلی الله علیه و آله و سلم)

به هر حال جنگ به پایان رسید و مسلمانان با دادن هفتاد شهید و همراه سی مجروح به مدینه بازگشتند. در میان شهدا عموی بزرگوار رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم)حضرت حمزه (علیه السلام) به وضع فجیعی به شهادت رسید و سبب تأثّر شدید رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) گردید. درباره‌ی آن‌حضرت فرموده است:

(مَنْ زارَنی وَ لَمْ یَزُرَ قَبْرَ عَمِّی حَمْزَةِ فَقَد جَفانی)؛

«هر كه به زیارت من بیاید و قبر عمویم حمزه را زیارت نكند، به من جفا كرده است».

آن روز كه مسلمانان در ملازمت رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) به مدینه بازگشتند مدینه عزاخانه شد. چون هفتاد شهید داده و سی مجروح آورده بودند. از اكثر خانه‌های مدینه صدای گریه و ناله و شیون به گوش می ‌رسید. رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) …وقتی این صداها را شنید با تأثّر شدید فرمود:

(وَلكِنْ حَمْزَةُ لا بَواكی لَهُ الْیَوْمَ)؛

«امروز عموی من حمزه گریه ‌كن ندارد».

انصار كه این سخن را از رسول اكرم…(صلی الله علیه و آله و سلم) شنیدند به زنان خود دستور دادند دیگر برای عزیزانتان گریه نكنید. همه به خانه‌ی فاطمه(علیها السلام) بروید و با او هم ناله شوید و برای عموی بزرگوار پیامبر اكرم…ندبه[1]كنید. وقتی رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم)…از این جریان باخبر شد، درباره‌ی انصار دعا كرد. از آن به بعد در مدینه هر مصیبتی پیش می‌آمد ابتدا برای حضرت حمزه ندبه می‌كردند و بعد برای عزیزشان. این روش ادامه داشت تا واقعه‌ی كربلا پیش آمد و شهادت جانگداز حضرت امام حسین (علیه السلام) تمام مصیبت‌ها را تحت‌الشّعاع خود قرار داد و هم اكنون می ‌بینیم در هر خانه‌ای از خانه‌های شیعیان كه عزیزی از دست برود؛دلسوختگان ابتدا نام عزیز عزیزان را به زبان می‌آورند و فریاد یا حسین از عمق جان سر می ‌دهند و می ‌گویند:

(اَلْسَّلامُ عَلَی الْخَّدِ التَّریبِ)؛

«سلام ما برآن صورت خاك آلودت ای مولا و ای آقای عزیز ما».

(اَلْسَّلامُ عَلَی الْشَّیْبِ الْخَضیبِ)؛

«سلام بر آن محاسن آغشته به خونت یا اباعبدالله».

اللّهُمَّ صلّ عَلی مُحمّد وَ آلِ مُحمّد وَ عَجّلْ فَرَجَهُمْ وَ اجْعَلْنا مِنْ محبیّهم و شیعتهم و احْشُرنا فِی زمرتهم و لاتفرّق بَیْنَنا وَ بَیْنَهُم فِی الدُّنیا وَ الاخِرَةیا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ؛
..........................................................
[1]ـ ندبه: گریه كردن با صدای بلند.

برگرفته از تفسیر سوره یونس از تألیفات حضرت آیت الله سید محمد ضیاء آبادی صفحه 495 الی 497

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


درباره وبلاگ

وبلاگ اینترنتی احادیث در آبان ماه سال 1387 کار خود را رسما آغاز کرد ، وبلاگ اینترنتی احادیث وابسته به هیچ گروه یا سازمان و یا شخصیتی نیست و به طور مستقل فعالیت میکند.

هدف از ایجاد این پایگاه جهانی حدیثی ترویج احادیث معصومین (ع) در بین مسلمانان جهان است. سخنان معصومین (ع) زیبا و جذاب است و اگر گفتار و کلام ائمه اطهار (ع) به صورت ساده و روان در منابر و سخنرانی ها و پایگاه های اینترنتی اسلامی به طور مستمر به مردم عرضه شود ، مردم عاشق دین و عمل به دستورات دینی میگردند ، امام رضا (ع) نیز این سخن را در حدیثی بیان میفرمایند : خدا رحمت کند کسی را که این امر ولایت ما را زنده میسازد ، پرسیده شد امر شما چگونه زنده میشود ؟ فرمود علوم و معارف و احادیث ما را فرا گرفته و به دیگران بیاموزد زیرا مردم اگر با زیبایی های سخنان ما آشنا گردند از ما پیروی خواهند نمود. بحارالانوار جلد 2 صفحه 30

ضمناً کپی برداری از محتویات وبلاگ برای ترویج اندیشه های شیعی بلامانع می باشد.

التماس دعا

برای سلامتی و تعجیل در ظهور امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف صلوات
( اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّد )
مدیر وبلاگ : محب اهل بیت (ع)
صفحات جانبی
برچسبها
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
 احادیث

  بانک سخنرانی های شهید شیخ احمد کافی (ره) پایگاه شهر
حدیث